Η ASUS παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα κάρτα γραφικών η οποία συνδυάζει την GPU και στον ίδιο χώρο, έβαλε και μια κάρτα αποθήκευσης M.2 που τρέχει σε PCIe Gen4.
Η παρουσίαση έγινε σε μια κινεζική πλατφόρμα διαμοιρασμού βίντεο παρόμοια με το YouTube, και στις εικόνες βλέπουμε μια αρκετά διαφορετική κάρτα γραφικών.
Ο Tony Wu, γενικός διευθυντής της ASUS China, μας έδειξε ένα concept design μιας NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti με μια υποδοχή για M.2 SSD.
![](https://i0.wp.com/8bitz.gr/wp-content/uploads/2023/07/download.jpg?resize=696%2C393&ssl=1)
Για εσάς που γνωρίζετε, η GeForce RTX 4060 Ti χρησιμοποιεί μόνο οκτώ γραμμές PCIe. Ωστόσο, κάρτες όπως αυτή των εικόνων έρχεται με το x16 ηλεκτρικά συνδεδεμένο, αλλά για έναν διαφορετικό λόγο. Τα 8 PCIe lanes της GPU έρχονται και πλαισιώνουν άλλα 8 PCIe lanes που στεγάζουν δύο M.2 υποδοχές, για SSDs.
Εκμεταλλευόμενη τις επιπλέον οκτώ λωρίδες που έχουν στη διάθεσή τους οι σχεδιαστές PCB (Printed Circuit Board), η ASUS κατάφερε να ενσωματώσει μια θύρα M.2 2280 και στις δύο πλευρές της κάρτας.
Στις εικόνες της πρωτότυπης κάρτας γραφικών που μοιράστηκε ο Wu, παρατηρούνται οι SSD Samsung 980 Pro PCIe Gen4 συνδεδεμένοι και στις δύο πλευρές της πλακέτας PCB της κάρτας γραφικών.
![](https://i0.wp.com/8bitz.gr/wp-content/uploads/2023/07/ASUS-GeForce-RTX-4060-Ti-plus-M2-SSD-3.webp?resize=696%2C393&ssl=1)
Οι SSDs επωφελούνται από την παρουσία fins που υπάρχουν για την ψύξη της GPU καθώς και των ανεμιστήρων που υπάρχουν ακριβώς μπροστά. Η υποδοχή M.2 στην πίσω πλευρά είναι εύκολα προσβάσιμη μέσω μιας εγκοπής στο backplate, και φαίνεται να υπάρχει επαρκής χώρος για μια ψύκτρα επάνω στον SSD.
Πηγή.